CUI Inc. DTS050250SUDC-P13N
DTS050250SUDC-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DTS050250SUDC-P13N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W
Datasheet Download
DTS050250SUDC-P13N.pdf
Availability of DTS050250SUDC-P13N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS050250SUDC-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS050250SUDC-P13N
Internal Part NumberEIS-DTS050250SUDC-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)13W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max13W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS050250SUDC-P13N
Related LinksDTS050250, DTS050250SUDC-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS050250SUDC-P13N Details Description
Related parts for DTS050250SUDC-P13N
CONN HEADER RT/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 8.75"L X 5.74"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20 OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf