CUI Inc. DTS050250SUDC-P13N
DTS050250SUDC-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DTS050250SUDC-P13N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W
Datasheet Download
DTS050250SUDC-P13N.pdf
Availability of DTS050250SUDC-P13N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS050250SUDC-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS050250SUDC-P13N
Internal Part NumberEIS-DTS050250SUDC-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)13W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max13W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS050250SUDC-P13N
Related LinksDTS050250, DTS050250SUDC-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS050250SUDC-P13N Details Description
Related parts for DTS050250SUDC-P13N
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6652 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
15POS F H.D FILT.TY4 FRT/REAR datasheet.pdf