CUI Inc. DTS060250UDC-P13/RN
DTS060250UDC-P13/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS060250UDC-P13/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
DTS060250UDC-P13/RN.pdf
Availability of DTS060250UDC-P13/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS060250UDC-P13/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS060250UDC-P13/RN
Internal Part NumberEIS-DTS060250UDC-P13/RN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS060250UDC-P13/RN
Related LinksDTS060250, DTS060250UDC-P13/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS060250UDC-P13/RN Details Description
Related parts for DTS060250UDC-P13/RN
RES SMD 464 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
SW HEAD AND PLUNGER FOR 1LS1 datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.20" DUAL RED CA datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf