CUI Inc. DTS060250UDC-P6N
DTS060250UDC-P6N picture photo
Mfg. Part Number
DTS060250UDC-P6N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
DTS060250UDC-P6N.pdf
Availability of DTS060250UDC-P6N
QUANTITY
DTS060250UDC-P6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS060250UDC-P6N
Internal Part NumberEIS-DTS060250UDC-P6N
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS060250UDC-P6N
Related LinksDTS06025, DTS060250UDC-P6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS060250UDC-P6N Details Description
Related parts for DTS060250UDC-P6N
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 454 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 436 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf