CUI Inc. DTS060250UDC-Z6N
DTS060250UDC-Z6N picture photo
Mfg. Part Number
DTS060250UDC-Z6N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
DTS060250UDC-Z6N.pdf
Availability of DTS060250UDC-Z6N
QUANTITY
DTS060250UDC-Z6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS060250UDC-Z6N
Internal Part NumberEIS-DTS060250UDC-Z6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS060250UDC-Z6N
Related LinksDTS06025, DTS060250UDC-Z6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS060250UDC-Z6N Details Description
Related parts for DTS060250UDC-Z6N
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
IC SWITCH LOAD FULL FUNC SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf