CUI Inc. DTS090133SUDC-P13N
DTS090133SUDC-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DTS090133SUDC-P13N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W
Datasheet Download
DTS090133SUDC-P13N.pdf
Availability of DTS090133SUDC-P13N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS090133SUDC-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS090133SUDC-P13N
Internal Part NumberEIS-DTS090133SUDC-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS090133SUDC-P13N
Related LinksDTS090133, DTS090133SUDC-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS090133SUDC-P13N Details Description
Related parts for DTS090133SUDC-P13N
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
SW KNOB SQ 3-POS DPDT ILL 125V datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 25.4X457.2MM REC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 132BGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.33UF RADIAL datasheet.pdf