CUI Inc. DTS090166UDC-P7/RP
DTS090166UDC-P7/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS090166UDC-P7/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
DTS090166UDC-P7/RP.pdf
Availability of DTS090166UDC-P7/RP
QUANTITY
DTS090166UDC-P7/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS090166UDC-P7/RP
Internal Part NumberEIS-DTS090166UDC-P7/RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS090166UDC-P7/RP
Related LinksDTS090166, DTS090166UDC-P7/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS090166UDC-P7/RP Details Description
Related parts for DTS090166UDC-P7/RP
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf