| Internal Part Number | EIS-DTS1200A115LG | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks | |
| Family | Rack Thermal Management | |
| Series | DTS | |
| Type | Air Conditioning Unit | |
| Voltage - Input | 115VAC | |
| Specifications | A/C Unit, 1200 BTU | |
| Size / Dimension | 14.76" L x 7.48" W x 13.00" H (374.9mm x 190.0mm x 330.2mm) | |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DTS1200A115LG | |
| Related Links | DTS120, DTS1200A115LG Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |
 | 768143184G | RES ARRAY 7 RES 180K OHM 14SOIC | datasheet.pdf | |