CUI Inc. DTS120125UDC-P12/RP
DTS120125UDC-P12/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120125UDC-P12/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DTS120125UDC-P12/RP.pdf
Availability of DTS120125UDC-P12/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS120125UDC-P12/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120125UDC-P12/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120125UDC-P12/RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120125UDC-P12/RP
Related LinksDTS120125, DTS120125UDC-P12/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120125UDC-P12/RP Details Description
Related parts for DTS120125UDC-P12/RP
FERRITE CHIP 120 OHM 3500MA 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.1A 1206-8 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE 6.3A 250/277V RADIAL datasheet.pdf