CUI Inc. DTS120166UDC-P5/RP
DTS120166UDC-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-P5/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-P5/RP.pdf
Availability of DTS120166UDC-P5/RP
QUANTITY
DTS120166UDC-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-P5/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-P5/RP
Related LinksDTS120166, DTS120166UDC-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-P5/RP Details Description
Related parts for DTS120166UDC-P5/RP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER FOR LM3S102 KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 TNCM datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.193 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf