CUI Inc. DTS120166UDC-P7/RP
DTS120166UDC-P7/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-P7/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-P7/RP.pdf
Availability of DTS120166UDC-P7/RP
QUANTITY
DTS120166UDC-P7/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-P7/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-P7/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-P7/RP
Related LinksDTS120166, DTS120166UDC-P7/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-P7/RP Details Description
Related parts for DTS120166UDC-P7/RP
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS SOLDER datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 GRN 25X4' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
FILTER EMI 10A 200VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf