CUI Inc. DTS120166UDC-P9/RP
DTS120166UDC-P9/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-P9/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-P9/RP.pdf
Availability of DTS120166UDC-P9/RP
QUANTITY
DTS120166UDC-P9/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-P9/RP
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-P9/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-P9/RP
Related LinksDTS120166, DTS120166UDC-P9/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-P9/RP Details Description
Related parts for DTS120166UDC-P9/RP
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 1A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG21 datasheet.pdf
SGE-225-2-2100 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf