CUI Inc. DTS120166UDC-Z6P
DTS120166UDC-Z6P picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-Z6P
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-Z6P.pdf
Availability of DTS120166UDC-Z6P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS120166UDC-Z6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-Z6P
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-Z6P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-Z6P
Related LinksDTS12016, DTS120166UDC-Z6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-Z6P Details Description
Related parts for DTS120166UDC-Z6P
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD323 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH LP 16QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BGA SURFACE MOUNT 1.27MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
MICRO 21C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 31POS datasheet.pdf