CUI Inc. DTS180067SUDC-P14N
DTS180067SUDC-P14N picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-P14N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-P14N.pdf
Availability of DTS180067SUDC-P14N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS180067SUDC-P14N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-P14N
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-P14N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-P14N
Related LinksDTS180067, DTS180067SUDC-P14N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-P14N Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-P14N
MOSFET N-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 10POS FOR GX4E datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 459 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 8BIT I2C 16HVQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO NEG AD 1.5A datasheet.pdf