CUI Inc. DTS180067SUDC-P9P
DTS180067SUDC-P9P picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-P9P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-P9P.pdf
Availability of DTS180067SUDC-P9P
QUANTITY
DTS180067SUDC-P9P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-P9P
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-P9P
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-P9P
Related LinksDTS18006, DTS180067SUDC-P9P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-P9P Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-P9P
SWTCH BLOCK DPDT SOLDER TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 44.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TXRX CWDM 1591NM RED 8CH SFP datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
AIR RESERVOIR datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf