CUI Inc. DTS180067SUDC-Z5N
DTS180067SUDC-Z5N picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-Z5N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-Z5N.pdf
Availability of DTS180067SUDC-Z5N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS180067SUDC-Z5N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-Z5N
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-Z5N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-Z5N
Related LinksDTS18006, DTS180067SUDC-Z5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-Z5N Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-Z5N
TVS DIODE 13VWM 27.2VC SMB datasheet.pdf
NSCC RCPT TERM 1.5 0.5-1 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 115V PANEL MT datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 50V RADIAL datasheet.pdf