TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-2BB
DTS20F11-2BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-2BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT
Datasheet Download
DTS20F11-2BB.pdf
Availability of DTS20F11-2BB
QUANTITY
DTS20F11-2BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-2BB
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-2BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-2BB
Related LinksDTS20F, DTS20F11-2BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-2BB Details Description
Related parts for DTS20F11-2BB
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
FACEPLATE 3PORT BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 50POS SMD datasheet.pdf
3300UF 450V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf