TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-2JA
DTS20F11-2JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-2JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F11-2JA.pdf
Availability of DTS20F11-2JA
QUANTITY
DTS20F11-2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-2JA
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-2JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-2JA
Related LinksDTS20F, DTS20F11-2JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-2JA Details Description
Related parts for DTS20F11-2JA
LED ORANGE 0603 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SPR CUT PLIERS datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
MOUNTING RISERS datasheet.pdf
25POS F FILT P/C 370PF M3 datasheet.pdf
LED COB CXB1816 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf