TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35BA
DTS20F11-35BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT
Datasheet Download
DTS20F11-35BA.pdf
Availability of DTS20F11-35BA
QUANTITY
DTS20F11-35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35BA
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35BA
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35BA Details Description
Related parts for DTS20F11-35BA
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE A/VDSL 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf