TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35HA
DTS20F11-35HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F11-35HA.pdf
Availability of DTS20F11-35HA
QUANTITY
DTS20F11-35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35HA
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35HA
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35HA Details Description
Related parts for DTS20F11-35HA
CONN FERRULE STEPPED DB9/15/25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SMALL FIBER OPTIC SPLICE CASE datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 8.6KW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf