TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35JN
DTS20F11-35JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F11-35JN.pdf
Availability of DTS20F11-35JN
QUANTITY
DTS20F11-35JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35JN
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35JN
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35JN Details Description
Related parts for DTS20F11-35JN
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8MLP datasheet.pdf
HAND TOOL IDT TERMINATION datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC DO215AB datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf
ANVIL 0631001A020 690393506 datasheet.pdf
Non-Isolated 28A Eighth Brick DC/DC Converters datasheet.pdf