TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35PC
DTS20F11-35PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35PC
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F11-35PC.pdf
Availability of DTS20F11-35PC
QUANTITY
DTS20F11-35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35PC
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35PC
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35PC Details Description
Related parts for DTS20F11-35PC
IC REG CTRLR ISO PWM CM/VM 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-23 datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 37.5X37.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
INTELLIGENT POWER SW 2CH 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 200MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC datasheet.pdf