TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-5BA
DTS20F11-5BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-5BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DTS20F11-5BA.pdf
Availability of DTS20F11-5BA
QUANTITY
DTS20F11-5BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-5BA
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-5BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-5BA
Related LinksDTS20F, DTS20F11-5BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-5BA Details Description
Related parts for DTS20F11-5BA
INSTALL TOOL RED FOR SHR SER datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf