TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-5PN-LC
DTS20F11-5PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-5PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN
Datasheet Download
DTS20F11-5PN-LC.pdf
Availability of DTS20F11-5PN-LC
QUANTITY
DTS20F11-5PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-5PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-5PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-5PN-LC
Related LinksDTS20F1, DTS20F11-5PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-5PN-LC Details Description
Related parts for DTS20F11-5PN-LC
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 10POLE datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
DENSE HD VIDEO RECLOCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf