TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F13-8HA
DTS20F13-8HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F13-8HA
Brief Description
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F13-8HA.pdf
Availability of DTS20F13-8HA
QUANTITY
DTS20F13-8HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F13-8HA
Internal Part NumberEIS-DTS20F13-8HA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F13-8HA
Related LinksDTS20F, DTS20F13-8HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F13-8HA Details Description
Related parts for DTS20F13-8HA
RES SMD 649 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 5PFM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON INSULATED BRAZED SEAM FORKS datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 20POS datasheet.pdf