TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-15JE
DTS20F15-15JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-15JE
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-15JE.pdf
Availability of DTS20F15-15JE
QUANTITY
DTS20F15-15JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-15JE
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-15JE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C