TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-15JN
DTS20F15-15JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-15JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-15JN.pdf
Availability of DTS20F15-15JN
QUANTITY
DTS20F15-15JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-15JN
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-15JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-15JN
Related LinksDTS20F, DTS20F15-15JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-15JN Details Description
Related parts for DTS20F15-15JN
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" TIN datasheet.pdf
IC PWR MNGMT QUAD O/P LNB 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
KEX14(A)B B B B B datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf