TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-15SD-LC
DTS20F15-15SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-15SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-15SD-LC.pdf
Availability of DTS20F15-15SD-LC
QUANTITY
DTS20F15-15SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-15SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-15SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-15SD-LC
Related LinksDTS20F15, DTS20F15-15SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-15SD-LC Details Description
Related parts for DTS20F15-15SD-LC
CAP THIN FILM 6.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf