TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-18JA
DTS20F15-18JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-18JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-18JA.pdf
Availability of DTS20F15-18JA
QUANTITY
DTS20F15-18JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-18JA
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-18JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-18JA
Related LinksDTS20F, DTS20F15-18JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-18JA Details Description
Related parts for DTS20F15-18JA
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER POWER 2X2 R/A 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 10.16MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 31.62MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DHVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf