TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-18PA
DTS20F15-18PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-18PA.pdf
Availability of DTS20F15-18PA
QUANTITY
DTS20F15-18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-18PA
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-18PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-18PA
Related LinksDTS20F, DTS20F15-18PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-18PA Details Description
Related parts for DTS20F15-18PA
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DEVICE MARKER SM 27/8 K MC WHITE datasheet.pdf
POWER SUPPLY 5V 1A USB UK PLUG datasheet.pdf
BLADE, TRIM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf