TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-18PE
DTS20F15-18PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-18PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-18PE.pdf
Availability of DTS20F15-18PE
QUANTITY
DTS20F15-18PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-18PE
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-18PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-18PE
Related LinksDTS20F, DTS20F15-18PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-18PE Details Description
Related parts for DTS20F15-18PE
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 4-BIT ACCESS REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 4POS SCREW-ON datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf