TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-18SA-LC
DTS20F15-18SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-18SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-18SA-LC.pdf
Availability of DTS20F15-18SA-LC
QUANTITY
DTS20F15-18SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-18SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-18SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-18SA-LC
Related LinksDTS20F15, DTS20F15-18SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-18SA-LC Details Description
Related parts for DTS20F15-18SA-LC
KNOB BLK MATTE.685"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAT5 CABLE PLENUM 10FT GREEN datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
OPT LIQUID SENSOR M12 EXT MT LOW datasheet.pdf
100UF 16V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf