TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19AC
DTS20F15-19AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DTS20F15-19AC.pdf
Availability of DTS20F15-19AC
QUANTITY
DTS20F15-19AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19AC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19AC
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19AC Details Description
Related parts for DTS20F15-19AC
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 80MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.2A EMT6 datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 32AWG 1M datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A SYNC 8SOPWRPAD datasheet.pdf