TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19AC
DTS20F15-19AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DTS20F15-19AC.pdf
Availability of DTS20F15-19AC
QUANTITY
DTS20F15-19AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19AC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19AC
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19AC Details Description
Related parts for DTS20F15-19AC
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER SUP PCI LOCAL BUS 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
PNDNT WTRTITE DPLX L5-15 6FT datasheet.pdf
TERMINAL PPV 4 GR 35X7.5 DGR datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1600VDC datasheet.pdf