TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19HD
DTS20F15-19HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-19HD.pdf
Availability of DTS20F15-19HD
QUANTITY
DTS20F15-19HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19HD
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19HD
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19HD Details Description
Related parts for DTS20F15-19HD
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SELF LOCKING TIE: PVC OVER 316 S datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO213AB datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 20C BRD 300V datasheet.pdf