TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19JC
DTS20F15-19JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-19JC.pdf
Availability of DTS20F15-19JC
QUANTITY
DTS20F15-19JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19JC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19JC
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19JC Details Description
Related parts for DTS20F15-19JC
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 7POS ORG datasheet.pdf