TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19PA-LC
DTS20F15-19PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DTS20F15-19PA-LC.pdf
Availability of DTS20F15-19PA-LC
QUANTITY
DTS20F15-19PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19PA-LC
Related LinksDTS20F15, DTS20F15-19PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19PA-LC Details Description
Related parts for DTS20F15-19PA-LC
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf