TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-5BN
DTS20F15-5BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-5BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-5BN.pdf
Availability of DTS20F15-5BN
QUANTITY
DTS20F15-5BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-5BN
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-5BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-5BN
Related LinksDTS20F, DTS20F15-5BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-5BN Details Description
Related parts for DTS20F15-5BN
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DUAL ROW W/POLAR datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL R/A .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf