TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-97BE
DTS20F15-97BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-97BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-97BE.pdf
Availability of DTS20F15-97BE
QUANTITY
DTS20F15-97BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-97BE
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-97BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-97BE
Related LinksDTS20F, DTS20F15-97BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-97BE Details Description
Related parts for DTS20F15-97BE
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO35 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 90MA 13 OHM TH datasheet.pdf
FUSE MOD 200A 700V BLADE datasheet.pdf
H SERIES POWER CABLE datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 7.87MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 220V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf