TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-97JB
DTS20F15-97JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-97JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-97JB.pdf
Availability of DTS20F15-97JB
QUANTITY
DTS20F15-97JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-97JB
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-97JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-97JB
Related LinksDTS20F, DTS20F15-97JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-97JB Details Description
Related parts for DTS20F15-97JB
IC 4.375V 10% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf