TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26PC
DTS20F17-26PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F17-26PC.pdf
Availability of DTS20F17-26PC
QUANTITY
DTS20F17-26PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26PC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26PC
Related LinksDTS20F, DTS20F17-26PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26PC Details Description
Related parts for DTS20F17-26PC
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf