TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26PD
DTS20F17-26PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F17-26PD.pdf
Availability of DTS20F17-26PD
QUANTITY
DTS20F17-26PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26PD
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26PD
Related LinksDTS20F, DTS20F17-26PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26PD Details Description
Related parts for DTS20F17-26PD
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 100' datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X600MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf