TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26SA-LC
DTS20F17-26SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
DTS20F17-26SA-LC.pdf
Availability of DTS20F17-26SA-LC
QUANTITY
DTS20F17-26SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26SA-LC
Related LinksDTS20F17, DTS20F17-26SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26SA-LC Details Description
Related parts for DTS20F17-26SA-LC
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 8" WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 425V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf