TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26SB-LC
DTS20F17-26SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
DTS20F17-26SB-LC.pdf
Availability of DTS20F17-26SB-LC
QUANTITY
DTS20F17-26SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26SB-LC
Related LinksDTS20F17, DTS20F17-26SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26SB-LC Details Description
Related parts for DTS20F17-26SB-LC
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 12V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.8A TO277A datasheet.pdf