TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-99JN
DTS20F17-99JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-99JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F17-99JN.pdf
Availability of DTS20F17-99JN
QUANTITY
DTS20F17-99JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-99JN
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-99JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-99JN
Related LinksDTS20F, DTS20F17-99JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-99JN Details Description
Related parts for DTS20F17-99JN
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.715" UNIV datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf