TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11HB
DTS20F19-11HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F19-11HB.pdf
Availability of DTS20F19-11HB
QUANTITY
DTS20F19-11HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11HB
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11HB
Related LinksDTS20F, DTS20F19-11HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11HB Details Description
Related parts for DTS20F19-11HB
SCR PHASE CONT 2000V 910A B-PUK datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 15V 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf