TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11SB-LC
DTS20F19-11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-11SB-LC.pdf
Availability of DTS20F19-11SB-LC
QUANTITY
DTS20F19-11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11SB-LC
Related LinksDTS20F19, DTS20F19-11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11SB-LC Details Description
Related parts for DTS20F19-11SB-LC
IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 800MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
1.25MM M/L 20POS 26AWG 450MM datasheet.pdf