TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-32BA
DTS20F19-32BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-32BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-32BA.pdf
Availability of DTS20F19-32BA
QUANTITY
DTS20F19-32BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-32BA
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-32BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-32BA
Related LinksDTS20F, DTS20F19-32BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-32BA Details Description
Related parts for DTS20F19-32BA
EVALUATION MODULE FOR AIC111 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 392K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf