TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-32HC
DTS20F19-32HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-32HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F19-32HC.pdf
Availability of DTS20F19-32HC
QUANTITY
DTS20F19-32HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-32HC
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-32HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-32HC
Related LinksDTS20F, DTS20F19-32HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-32HC Details Description
Related parts for DTS20F19-32HC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 130MSPS LVDS 64WQFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONTROLLER 4-CAMERA PNP W/LCD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC 3D-JOYSTICK POS SENSOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 24V 4A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V THRU HOLE datasheet.pdf