TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-32SD-LC
DTS20F19-32SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-32SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-32SD-LC.pdf
Availability of DTS20F19-32SD-LC
QUANTITY
DTS20F19-32SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-32SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-32SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-32SD-LC
Related LinksDTS20F19, DTS20F19-32SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-32SD-LC Details Description
Related parts for DTS20F19-32SD-LC
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf